Advertisement

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tsamiko
Kalispera

Bravo se ola ta omorfa mathimata pou exete gemisei afto to site. Megalonei kai omorfenei.
Tha ithela kai go na rotiso an ine dinaton na ginei kapio mathima se tsamiko kati san kai afto pou pezei o Moraitis.
Efxaristo poli

Reply
Γεια σου φίλε μου!

Σ' ευχαριστούμε!

Ναι αμέ, γιατί όχι...Βέβαια, οι περισσότερες φράσεις που χρησιμοποιεί μέσα είναι κυρίως αυτοσχεδιαστικές. Σου αρέσει ο ρυθμός του τσάμικου και γενικότερα η παραδοσιακή μουσική φίλε μου?
Reply
Gia su daskale!!!!

Ne maresune ola, nisiotika, Kritika, Pontiaka ta pada ola maresun!!!! kai apla vrika oti afto ine xexoristo tsamiko.
Kai tha thela na katalavo pos tha borusa na pexo kati paromio se afton ton rythmo.

Efxaristo
Reply
Ωραία χαίρομαι καθώς ασχολούμαι κι εγώ με την παραδοσιακή μουσική (κλαρίνο, λαούτο κτλ)..

Για το τρίχορδο μπουζούκι θα το ήθελες το μάθημα ή για τετράχορδο?
Reply
egw pantws ta vriskw duskola auta

oi sygkopes, oi apostaseis twn notwn se autwn twn dromwn ktl.

mia voitheia tha itane h e3igisi poiwn dromwn kai xrwmatikwn kai texnikes xreiazontai na paixtei kai na fanei to Tsamiko sto bouzouki.

Cheers,
OUSAK

www.bouzoukispot.com
Reply
Στην παραδοσιακή μουσική οι δρόμοι που χρησιμοποιούνται συχνότερα ,εκτός από τη ματζόρε και μινόρε κλίμακα οι οποίες χρησιμοποιούνται ευρέως, είναι ο δρόμος χιτζάζ, ο ραστ σε συνδυασμούς με χουζάμ, μαχουράστ κτλ ο νικρίζ ή αλλιώς ρουμάνικος ή ποιμενικός μινόρε, ο καρτσιγιάρ (κιουρδί) κ.α. Επίσης πολύ συχνά χρησιμοποιούμε χρωματικές φράσεις μέσα σε κομμάτια και αυτοσχεδιασμούς!

Στο βίντεο ο σπουδαίος δεξιοτέχνης του μπουζουκιού δεν παίζει κάποιον παραδοσιακό σκοπό απ' όσο ακούω αλλά κυρίως αυτοσχεδιάζει με αναλύσεις ντιμινουιτών κτλ
Reply
Na se kala daskale... Pistevo gia to 4 xordo kalitera giati kai aftos ekei to pezei. Ti magas ine o Moraitis!!!!!
To klarino maresei poli akuo kai poli villagers of ioannina city tou ine Stoner me klarino apisteftoi.
tus xereis?
Reply
Ωραία θα κάτσω με ηρεμία να ετοιμάσω κάτι για τετράχορδο βάζοντας φράσεις και από την εκτέλεση του Μωραΐτη όπως επίσης και άλλες φράσεις που χρησιμοποιούμε στην παραδοσιακή μουσική!

Χαίρομαι φίλε μου που έχουμε παρόμοια γούστα.. Είναι μεγάλη αγάπη το κλαρίνο..Ναι αμέ τους έχω ακουστά, πολύ καλοί!

Από που έχεις καταγωγή?
Reply
(09-07-2016, 09:24 PM)ironsav Wrote: Kalispera

Bravo se ola ta omorfa mathimata pou exete gemisei afto to site. Megalonei kai omorfenei.
Tha ithela kai go na rotiso an ine dinaton na ginei kapio mathima se tsamiko kati san kai afto pou pezei o Moraitis.
Efxaristo poli

Τι μ'εκανες κ ανακάλυψα...
"€œAll those who actually live the mysteries of life haven't the time to write, and all those who have the time don't live them! D'you see?"€
Nikos Kazantzakis, Zorba the Greek

CoolWebmasterCool
www.bouzoukigreek.com
Facebook page
Reply
Mastora έγραψες..Θεός Χιώτης απλά!! Χωρίς λόγια, τέλειος!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)